riv
13 آذر 1401 - 13:47

اروپا گرفتار موج سه‌گانه عفونت‌های تنفسی است/ شیوع زودرس آنفلوانزا در کشورهای اروپایی

کارشناسان سلامت در اروپا نسبت به تهدید سه‌گانه کرونا، آنفلوانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) در زمستان امسال هشدار می‌دهند؛ ترکیبی که می‌تواند فشار زیادی را بر سیستم‌های بهداشت عمومی کشورهای اروپایی در آستانه تعطیلات وارد کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، زمستان در راه است و همراه با آن، پتانسیل وقوع یک طوفان کامل از بیماری‌های عفونی تنفسی در اروپا وجود دارد. روزهای کوتاه‌تر و هوای سرد، همراه با جشن‌های کریسمس و سال نو، تجمع در محیط‌های سرپوشیده را بیشتر می‌کند و شرایط ایده‌آلی را برای انتشار میکروب‌ها ایجاد می‌کند.

کارشناسان سلامت در اروپا نسبت به تهدید سه‌گانه کرونا، آنفلوانزا، و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) در زمستان امسال هشدار می‌دهند؛ ترکیبی که می‌تواند فشار بیشتری را بر سیستم‌های بهداشت عمومی کشورهای اروپایی در آستانه تعطیلات وارد کند.

 RSV یک ویروس تنفسی رایج است که معمولاً علائم شبیه به سرماخوردگی ایجاد می‌کند. با این حال همچنین می‌تواند باعث التهاب راه‌های هوایی کوچک در ریه یا ذات‌الریه، به‌ویژه در نوزادان شود. مقامات بهداشتی اروپا روز گذشته نگرانی خود را نسبت به افزایش احتمالی عفونت‌های ویروسی تنفسی در سراسر منطقه در زمستان امسال ابراز کردند و خواستار محافظت بهتر از جمعیت، به‌ویژه آسیب‌پذیرترین افراد شدند.

بر اساس گزارش شینهوا، در بیانیه مشترک مدیر منطقه‌ اروپای سازمان بهداشت جهانی، عضو عالی‌رتبه سلامت و ایمنی غذایی و مدیر مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر آمده است: منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر با افزایش گردش ویروس آنفلوانزا و RSV مواجه است و انتظار می‌رود این ویروس‌ها همراه باکرونا تأثیر زیادی بر خدمات بهداشتی و جمعیت اروپا در زمستان بگذارند.

طبق این بیانیه، در سال جاری میلادی، ویروس آنفلوانزای نوع A و B در مقایسه با سال‌های گذشته به صورت زودرس در اروپا شیوع پیدا کرده است؛ افراد  بالای 55 سال آسیب‌پذیرتر هستند و تقریباً نیمی از تمام بستری‌های گزارش شده از آنفلوانزا در بیمارستان‌ها را تشکیل می‌دهند. همچنین موارد ابتلا به RSV از اکتبر در حال افزایش بوده است به طوری که در حدود 20 کشور و منطقه شیوع آن تشدید شده است. در حالی که میزان موارد، پذیرش در بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و میزان مرگ و میر در مقایسه با 12 ماه گذشته پایین است نگرانی‌هایی وجود دارد که این وضعیت ممکن است با ظهور انواع جدید میکروب‎ها تغییر کند و این بیماری‎ها همچنان منابع مراقبت‌های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896839